Round Robin 3
LVC Semi-Finals
LVC Finals

Saturday, 6 November
Race 1

  Spanish Challenge vs. AmericaOne
 

USA-49 Race 1

1 bow Blewett
2 mid bow Prussia
3 Mast/sewer Bates
4 pit Belsky
5 grinder Nicholas
6 grinder Trinter
7 grinder Welling
8 upwind trim McClintock
9 downwind trim Trubovich
10 runner Brady
11 helmsman Cayard
12 tactician Kostecki
13 traveler Nelson
14 mainsheet Hutchinson
15 Main assit Clarkson
16 navigator Gahagan
17 17th man Terry Kohler WI, USA

Sunday, 7 NovemberCancelled

Monday, 8 November
Race 2

  AmericaOne vs. America True
  1 bow Prussia
2 mid bow Blewett
3 Mast/sewer Bates
4 pit Belsky
5 grinder Nicholas
6 grinder Trinter
7 grinder Hall
8 upwind trim McClintock
9 downwind trim Trubovich
10 runner Brady
11 helmsman Cayard
12 tactician Kostecki
13 traveler Nelson
14 mainsheet Hutchinson
15 Main assit Clarkson
16 navigator Gahagan
17 17th man John LaFond Ford Motor Company, MI, USA

Tuesday, 9 November
Race 3

  FAST 2000 vs. AmericaOne
  1 bow Prussia
2 mid bow Blewett
3 Mast/sewer Bates
4 pit Belsky
5 grinder Nicholas
6 grinder Howard
7 grinder Welling
8 upwind trim Trubovich
9 downwind trim Silvestri
10 runner Brady
11 helmsman Cayard
12 tactician Kostecki
13 traveler Larson
14 mainsheet Hutchinson
15 Main assit Clarkson
16 navigator Gahagan 17
17th man Mr Pat Campbell

Wednesday, 10 November
Race Cancelled Due to Weather

Thursday, 11 November
Race 4

  AmericaOne vs. Nippon
  1 bow Prussia
2 mid bow Blewett
3 Mast/sewer Bates
4 pit Belsky
5 grinder Howard
6 grinder Trinter
7 grinder Welling
8 upwind trim McClintock
9 downwind trim Trubovich
10 runner Brady
11 helmsman Cayard
12 tactician Kostecki
13 traveler Larson
14 mainsheet Hutchinson
15 Main assist Clarkson
16 navigator Gahagan
17 17th man Ron Martin Telcordia Technologies

Friday, 12 November
Races Postponed due to Weather

 

Saturday, 13 November
Race 5

  Bye to AmericaOne
Sunday, 14 November
Race 6
  AmericaOne vs. Le Défi BTT
  1 bow Prussia
2 mid bow Blewett
3 Mast/sewer Bates
4 pit Belsky
5 grinder Nicholas
6 grinder Trinter
7 grinder Howard
8 upwind trim McClintock
9 downwind trim Silvestri
10 runner Brady
11 helmsman Cayard
12 tactician Kostecki
13 traveler Larson
14 mainsheet Hutchinson
15 Main assist Clarkson
16 navigator Gahagan
17 17th man Bill LeRoy Tiburon, CA

Monday, 15 November
Race 7

  AmericaOne vs. Prada
  Greg Prussia bowman
Curtis Blewett mid-bow
Billy Bates mast-sewer
Josh Belsky pit
Jim Nicholas grinder
Phil Trinter grinder
Matt Welling grinder
David McClintock upwind trim
Morgan Trubovich downwind trim
Gavin Brady runner
Paul Cayard helmsman
John Kostecki tactician
Terry Hutchinson mainsheet
Bruce Nelson traveler
Sean Clarkson main assist
Lexi Gahagan navigator
Jan Finch 17th Person, AmericaOne Supporter
Tuesday, 16 November
Race 8
  Abracadabra 2000 vs. AmericaOne
  Greg Prussia bowman
Curtis Blewett mid-bow
Billy Bates mast-sewer
Josh Belsky pit
Jim Nicholas grinder
Phil Trinter grinder
Mike Howard grinder
David McClintock upwind trim
Russ Silvestri downwind trim
Gavin Brady runner
Paul Cayard helmsman
John Kostecki tactician
Terry Hutchinson mainsheet
Morgan Larson traveler
Sean Clarkson main assist
Lexi Gahagan navigator
Bill Leroy 17th Man, AmericaOne Supporter

Wednesday, 17 November
Race 9

  Team Dennis Conner vs. AmericaOne
  Greg Prussia bowman
Curtis Blewett mid-bow
Billy Bates mast-sewer
Josh Belsky pit
Jim Nicholas grinder
Phil Trinter grinder
Mike Howard grinder
David McClintock upwind trim
Russ Silvestri downwind trim
Gavin Brady runner
Paul Cayard helmsman
John Kostecki tactician
Terry Hutchinson mainsheet
Morgan Larson traveler
Sean Clarkson main assist
Lexi Gahagan navigator
John McCormick AmericaOne Supporter

Thursday, 18 November
Race 10

  AmericaOne vs. Young Australia
   
Friday, 19 November
Race 10
  Young America vs. AmericaOne
  Greg Prussia bowman
Curtis Blewett mid-bow
Billy Bates mast-sewer
Josh Belsky pit
Jim Nicholas grinder
Phil Trinter grinder
Matt Welling grinder
David McClintock upwind trim
Morgan Trubovich downwind trim
Gavin Brady runner
Paul Cayard helmsman
John Kostecki tactician
Terry Hutchinson mainsheet
Morgan Larson traveler
Sean Clarkson main assist
Lexi Gahagan navigator
Mr Hal Haenel 17th Man UTCR Corp.
   
Saturday, 20 November
Race 6
  Greg Prussia bowman
Curtis Blewett mid-bow
Billy Bates mast-sewer
Josh Belsky pit
Jim Nicholas grinder
Phil Trinter grinder
Matt Welling grinder
David McClintock upwind trim
Carter Perrin downwind trim
Lexi Gahagan runner
Paul Cayard helmsman
John Kostecki tactician
Terry Hutchinson mainsheet
Morgan Larson traveler
Sean Clarkson main assist
Gavin Brady navigator
Suzanne McFadden 17th Person

 

Web site sponsored by:

Official Sponsors
Ford/Visteon | Hewlett-Packard Company | Telcordia Technologies | SAIC |
United Technologies

Official Supporting Sponsors
Air New Zealand | Line7 | LYCOS | Network Solutions

Select Here to View Official Suppliers

Select Here to View Team Suppliers

Copyright © 1996-1999, AmericaOne